Fotografie

Osobny aparat nie dla profesjonalisty – czy to ma sens?

Prawdopodobnie jedynie mały odsetek z osób czytających ten artykuł widział przez ostatnie kilka lat aparat, który nie był kupiony do celów profesjonalnych. Ja sama takiego aparatu u nikogo nie widziałam – każdy korzysta tylko i wyłącznie ze swojego smartfona, ponieważ pozwala on na robienie zdjęć o takiej samej jakości jak aparaty, które do najtańszych nie należą. Co lepsze – niektóre smartfony w swojej obudowie posiadają nawet dwa, lub trzy aparaty – każdy przeznaczony do czegoś innego. Jedyne zastosowanie, jakie u większości ludzi znajdują dzisiaj aparaty i kamery – to jedynie te, które są stworzone do celów profesjonalnych, czyli fotografii w wysokiej rozdzielczości lub z bardzo bliska, czy nagrywania filmów. Co doprowadziło do tego, że nikt nie ma w dzisiejszych czasach aparatu, i czy warto kupić sobie aparat, jeżeli nie jesteśmy profesjonalistami i nie pracujemy w zawodzie fotograficznym? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź poniżej.

Upadek ery aparatów

Aparaty mają za sobą bardzo długą historię – rozwijały się bardzo długo, lecz zniknęły bardzo szybko. Najpierw powstały telefony komórkowe – w których aparat był bardzo niskiej jakości, przez co ludzie nadal woleli zwykły aparat, by upamiętnić ważne dla nich chwile, lub po prostu porobić ciekawe zdjęcia. Przełom nastąpił dopiero w tej dekadzie – gdy powstały smartfony z naprawdę dobrymi aparatami, które jakościowo dorównują zwykłym aparatom. Tak naprawdę zwykły użytkownik telefonu komórkowego nawet nie odróżni zdjęcia z aparatu od zdjęcia ze smartfona, szczególnie gdy nie jest ono podawane żadnej obróbce. I takim sposobem jedyne aparaty w domach to te profesjonalne, lub pozostałości po poprzedniej „erze”.

Czy warto kupić aparat, jeżeli nie jesteśmy ekspertami?

Aparaty fotograficzne mogą być ciekawym gadżetem, i czasami oferują trochę więcej funkcji niż podstawowymi telefonami, jednak ze względu na ich wygórowaną cenę ja bym wolała pozostać przy zwykłym telefonie. Jeżeli jednak jest ktoś zainteresowany tematem fotografii – a nie stać go na drogi aparat, lub nie chce wydawać dużej ilości pieniędzy na coś, co do czego nie jest pewien – to zwykły aparat fotograficzny będzie świetnym wyborem. Jest on idealnym kompromisem pomiędzy telefonem komórkowym a drogim aparatem.