Fotografie

Telefon jako aparat – dlaczego to polecam?

Porozmawiajmy o fotografii – wiem że jest to bardzo popularne hobby, oraz przy okazji bardzo drogie, jeżeli chcemy być profesjonalnymi fotografami. Jednak nie każdy fotografuje profesjonalnie, i traktuje to po prostu jako hobby – prawda jest taka, że zdecydowana mniejszość fotografuje dla zarobku. Jako że poziom życia w naszym kraju bardzo się zmienił przez ostatnie paręnaście lat – oczywiście pozytywnie – to stać nas na coraz lepsze rzeczy – czyli to, co kiedyś było nieosiągalne dla większości osób dzisiaj można kupić już za średnią krajową. Tak wygląda sprawa z aparatami – przez to wiele początkujących kupuje drogi aparat, myśląc że dzięki temu będą lepiej spełniać się w swoim hobby. Jednak większość początkujących nawet nie zauważy różnicy w jakości zdjęć między telefonem a aparatem.

Różnice które zauważy początkujący

Ten temat całkiem dobrze opisałam w moim innym artykule na temat fotografii. Jeżeli nie chcecie czytać całego artykułu – to postaram się Wam to streścić w kilku zdaniach. Będąc początkującym fotografem, który robi zdjęcia i przegląda je tylko na małym ekranie – telefonu tudzież też aparatu (jeżeli takowy kupił). Jeżeli nasz smartfon posiada wystarczająco dobry aparat – a w dzisiejszych czasach nawet tanie telefony z Chin za 500 złotych posiadają naprawdę przyzwoite aparaty, to na małym ekranie nawet nie zauważymy różnicy. Pojawi się ona jednak, jeżeli porównamy sobie zdjęcia z aparatu za parę tysięcy złotych z telefonem komórkowym już na dużym ekranie. Jednak mało który z początkujących fotografów tak naprawdę przegląda swoje zdjęcia na dużym ekranie.

Więc dlaczego telefon polecam?

Nienawidzę wyrzucania pieniędzy w błoto – zazwyczaj jest tak, że osoby które zaczynają ekscytować się fotografią i pragną zostać fotografami zostaną tym znudzone po kilku dniach. Korzystając ze smartfona do robienia zdjęć, który prawdopodobnie już posiadamy nie odczujemy żadnej różnicy w naszym portfelu. Inaczej będzie, jeżeli kupimy sobie drogi aparat – a fotografia nam znudzi się po paru dniach. Co prawda nadal taki aparat można sprzedać na jakimś serwisie – ale pieniądze nadal stracimy, ponieważ używane sprzęty są dużo mniej warte od nowych.