Uncategorized

Kuchenka indukcyjna

Kuchenka indukcyjna – podstawowe informacje

Czym jest kuchenka indukcyjna? Jest to specjalnie przygotowana kuchenka, która przy pomocy energii elektrycznej powoduje nagrzewanie się metalowych elementów umieszczonych na blacie. Jest to o tyle bezpieczne i bardzo często używane rozwiązanie, że coraz więcej ludzi decyduje się na takie wyposażenie w swojej kuchni. Nie wymaga to większych przeróbek – potrzebujemy tylko i wyłącznie pustej szafki z której ściągniemy blat – zamiast niego mocujemy płytę indukcyjną, podłączamy kable zasilające i gotowe – nasza kuchenka indukcyjna jest gotowa do użycia. Wspomniałem już o bezpieczeństwie? Dzięki takiej płycie, nie poparzymy sobie rąk – no chyba że dotkniemy gorącego garnka 🙂 Indukcja jest o tyle dobra że nawet jeżeli włączymy ją na maksymalną moc, zacznie ona przekazywać swoją energię dopiero gdy w jej okolicy lub nad powierzchnią grzewczą znajdzie się metalowy przedmiot. Możemy opierać się o elementy indukcyjne rękami i nic nam się nie stanie. Niestety jedną z większych wad jest to, że w przypadku braku lub awarii prądu nie możemy korzystać z takiej kuchenki. Ale przynajmniej jest bezpieczna.

A co z naczyniami?

Najlepsze i niezbyt napawające optymizmem pytanie: niestety nie wszystkie garnki produkowane do 2013 roku są przystosowane do użycia na kuchni indukcyjnej. Jest to o tyle ważne, że indukcja zadziała tylko na metalowej patelni lub metalowym garnku.  Jeżeli więc posiadacie w swojej kuchni garnki które są wykonane z innego materiału niż metal to niestety musicie sobie zdać sprawę, że gdy dokonacie zakupu kuchenki indukcyjnej, nie będą one już przydatne. Podobna sytuacja będzie miała miejsce z patelniami oraz naczyniami żaroodpornymi.

 

kuchnia

 

Ceny

Ceny są różne – zależne od rozmiarów płyty grzewczej. Zazwyczaj można spotkać kuchenki o wymiarach w zakresie 570mm – 650mm. Im większa powierzchnia, tym wyzsza kwota jaką trzeba zapłacić. Ceny będą się wahać pomiędzy 700 złotych – najtańsza wersja bez udogodnień do nawet 3 000 – wtedy otrzymujemy dobrze wyposażoną płytę indukcyjną razem z timerem oraz wielostopniową regulacją mocy. Dodatkowo niektóre kuchenki mają ledowe paski tworzące wspaniały akcent w kuchni.