Uncategorized

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Zdecydowana większość rodziców nie pozwala swoim pociechom nosić okularów przeciwsłonecznych. Jest to spowodowane tym, że rodzice nie chcą by ich dzieci się wyróżniały na tle innych i wyglądały zupełnie inaczej – w końcu mało osób w bardzo młodym wieku nosi okulary przeciwsłoneczne w innym miejscu niż plaża. Jednak moim zdaniem dziec powinny nosić takie okulary z wielu różnych powodów, o których przeczytacie poniżej.

Dlaczego dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne?

okulary przeciwsłoneczne
Pierwszy i zarazem najważniejszy powód – ochrona oczu. Żaden rodzic nie chce, by jego dziecku coś się stało, szczególnie z czymś co jest bardzo delikatne – czyli wzrokiem. Okulary przeciwsłoneczne, nie dość że mogą osłonić oczy przed różnymi zagrożeniami fizycznymi takie jak odłamki lub nawet owady (w końcu wszystko dla naszych oczu jest groźne) to ochraniają oczy przed bardzo groźnym promieniowaniem UV. Noszenie dobrych okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważne, szczególnie w lato jeśli nie chcemy by nasz wzrok uległ uszkodzeniu.
Kolejnym powodem, już nie stricte o zdrowiu fizycznym, ale o czymś równie ważnym. Dzieci w młodym wieku lubią się wyróżniać z tłumu, do czego okulary przeciwsłoneczne nadają się idealnie. Nie ma co się martwić, że ktoś na taki styl ubierania źle zareaguje, ponieważ noszenie okularów przeciwsłonecznych nie jest kojarzone z byciem „młodym buntownikiem”, a z ochroną własnego wzroku przed słońcem.

Czy powinnam pozwolić mojemu dziecku nosić takie okulary?

Tak! Nie ma niczego złego w noszeniu okularów przeciwsłonecznych, pod warunkiem że są one normalne i sprawiają też ochronę oczu przed promieniowaniem (tanie okulary nie posiadają żadnych filtrów). Należy pamiętać też, że nie powinno nosić się takich okularów w inną porę roku niż lato, ponieważ wtedy będzie to postrzegane jedynie jako niepotrzebny dodatek, i w sumie taki będzie ponieważ jedynie w okresie letnim promienie słoneczne są dla naszych oczu szczególnie groźne.

Czym się sugerować przy kupnie takich okularów?

Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na materiały użyte do ich wykonania, a także na to czy posiadają filtry zapewniające ochronę oczu. Nie ma co na okularach oszczędzać – w końcu chronią one wzrok, którego nie da się naprawić.